top of page

Olgas påskedanseskole – En påskefeiring med dans og forming!

  • Forfatterens bilde: Kjell Gunnar Ytre-Eide
    Kjell Gunnar Ytre-Eide
  • for 4 døgn siden
  • 3 min lesing

Oppdatert: for 4 døgn siden

Det nærmer seg påske og tid for påskeaktiviteter. Jeg skal være ærlig – jeg er ikke akkurat den mest kreative når det kommer til forming. Heldigvis er det ikke jeg som har planlagt denne gangen. Det er nemlig gode, gamle Olga på 94 år – hun som alltid dukker opp i barnas bursdager. Men nå har hun funnet på noe helt nytt: Olgas påskedanseskole, med både dans og en liten formingsaktivitet!

Mer Bevegelse Til Barn En Dansenyhet!


Jeg har vært så heldig å få lov til å abonnere på Mer bevegelse til barn. Dette er noen kreative dansere fra Oslo som lager ulike danser for barn. Jeg har brukt det litt i frileken, noe barna har syntes har vært kjempegøy. Vi har blant annet vært med på Den utrolige reisen og prøvd Bursdagsdansen. Skikkelig stas! Så selv om du som voksen kanskje ikke er så flink til å danse, kan du – sammen med barna – både lære og ha det kjempegøy. Jeg må innrømme at jeg egentlig er litt utenfor komfortsonen når det gjelder dans, men vet du hva? Jeg gir søren. Dette er gøy!


Så derfor: Velkommen til Olgas påskedanseskole!

Forberedelser og øving


På forhånd hadde jeg laget meg en liten kjøreplan og forberedt meg litt. Jeg kikket en stund på dansen for å være litt forberedt, men med så flinke instruktører på skjermen var det ikke vanskelig å få dansefoten i gang.


Vi startet med å varme opp – ettersom Olga er litt stiv i leddene, var det viktig! Det var barna helt enige i. Olga fortalte at det snart ville dukke opp noen på skjermen som skulle lære oss en påskedans.

Vi skulle nemlig bli skikkelige dansere, og denne dansen skulle vi til slutt vise frem for bamser og dukker i barnehagen. Men først: øving! 1–2–3 – da var vi i gang. Tydelige instruksjoner og fengende musikk gjorde at alle de åtte barna fulgte med og koste seg. Dansen varte i tre minutter, og vi øvde vel 4–5 ganger.

Da var Olga så sliten at hun foreslo å lage noen påskekyllinger.


Formingsaktivitet med påskekyllinger


På forhånd hadde jeg dekket bordet med det vi trengte. Vi brukte isoporhjerter som skulle bli til kyllinger på en papptallerken, pyntet med gule fjær og en QR-kode med sangen “En liten kylling i egget lå”.

Det ble en hyggelig pause fra dansen, og barna kunne konsentrere seg om å lage fine påskekyllinger. Olga ønsket seg nemlig litt påskepynt til danseoppvisningen – og det måtte se bra ut, siden publikum besto av en kravstor gjeng med bamser og ikke minst bakemester Harepus!

Olga er en dyktig instruktør


Jeg syntes Olga var veldig flink til å gjennomføre formingsaktiviteten. Hadde det vært meg alene, ville det kanskje blitt et komplett kaos. Men én ting bidro jeg med: jeg fant frem alt vi trengte. Kyllingene ble laget av litt restemateriell, og selv om vi knota litt underveis, fikk alle det til – og resultatet ble superbra!

Premiere og stormende jubel!


Så var vi klare for en siste øvelse før premieren. Etter å ha danset to–tre ganger, var vi klare til å vise frem dansen til vårt kravstore publikum. Billetter ble laget, vakter stod ved døren, og salgsboden for billettene åpnet. Det ble fullt hus!

Endelig var vi klare til å vise hva vi hadde lært. Barna var konsentrerte, fulgte med på skjermen og gjennomførte dansen – nesten i takt – med stor bravour. Det ble stormende jubel blant påskekyllinger og bamser. Publikum krevde ekstranummer – og det fikk de, selvfølgelig!

Fornøyde barn og en god påskefeiring


Fornøyde barn, fulle av opplevelser, hjalp til med oppryddingen og gikk videre for å spise – mens de ivrig fortalte de andre barna hvordan det hadde vært på påskedanseskole med selveste Olga, 94 år.


Comments


bottom of page